Don Kişot Baharı Karşılıyor Etkinliği | 17 Nisan 2016

Baharın yazdan çalınmış ilk günlerinden birinde Sıdıka ve Deniz’in organizatörlüğünü üstlendikleri turumuza Kadıköy’deki Beşiktaş iskelesi önünde toplanarak başladık. Önce her zamanki gibi yolda olup da yetişemeyenleri bekledik.

 

Herkes geldiğinde kabaca nasıl süreceğimiz,öncü ve artçılarımızın kimler olacağı konuşulduktan sonra eski balon restoranın yönünde yola koyulduk. Restoranı geçince park alanının sağına sürerek neredeyse hiç trafiğe çıkmadan bisiklet yoluna vardık.

20160417_110413.jpg

Bisiklet yolunun anlatılacak pek bir şeyi olmaz; kısa bir sürüşten sonra Caddebostan’a vardık ve spor alanlarının arkasındaki çimlere yayıldık. Doğada olmamıza rağmen şehrin ortasında olmamızın avantajını kullanarak çoğumuz ağır yiyecek ve içecek taşımamıştık. Onları da yakınımızdaki marketten sağlayıp pikniğimize başladık.

20160417_112034.jpg

Bir kahvaltılık zamanın ardından Ali yolda sürüş kuralları/teknikleri konusunda bilgilendirici bir sunum yaptı. Sunumda grup sürüşünün kuralları, sürüşte kullanılması gereken teçhizat, giyim, beslenme gibi konulardan tekli cadde sürüşlerinde takınılması tavsiye edilen tavırlara kadar geniş bir bilgi yelpazesi vardı.

Ardından Ege bisikletin parçaları ve ayarları konusunu irdeledi. Oldukça detaylı bir şekilde bisikletin parçalarının isimlerini, kullanılış şekillerini ve tüm ayarlarını anlattı. Uzunca soru cevap kısımları da olan iki sunum da sanırım herkes için bilgilendiriciydi.

Ardından Gürhan’ın zincir yağlama atölyesi açıldı. Yaza girerken zincirini yağlamamış olanlara iyi geldi.

Aynı esnada bisiklet öğrenmek isteyen ama sürmeyi bilmeyen yeni bisiklet sevdalısı dostlarımız Deniz, Merve, Anıl, Ege’nin gözetiminde Bisiklet 101 kurslarına başladılar. Bu eğitimlerin %100’e yakın başarılı olması hepimize sevinç kaynağı oldu.

kolaj 3.png

Sunumlardan bir saat kadar sonra bisiklet bakım/tamir atölyesi açıldı ve bisikletini tamir ettirmek, yaza hazır hale getirmek isteyenlerin bisikletlerine bakım ve tamir uygulandı. Bu atölyeden de birçok bisiklet sevdalısı dostumuz yararlandı.

Diğer herkesin kalbini kazanan etkinlik ise ip cambazlığı ya da denemesi etkinliğiydi. Eser ve Deniz’in yanlarında getirdikleri denge ipleri ikişer ağaç arasına gerildi ve denemek, yürümek, yürüyüşünü ilerletmek isteyen herkes bunu yapma şansı buldu. Bir bira ikramiyeli iddiayı becerebilen olmadı ama kendi tarzlarıyla bolca adım atmayı becerebilen çocuklarda Ateş ve büyüklerde Sıdıka’yı can-ı gönülden kutlarız.

kolaj 2a.png

Voleybol ve badmington da yeni tanışan, tanışıp da henüz ısınmamış olan birçoğumuz için hem sosyal hem de fiziksel, sevilen akitiviteler oldular.

20160417_152153.jpg

Etkinliğimize bu sefer kolektifimizle yeni tanışmış olan birçok kişi geldi, pikniğimizi şenlendirdi. Hepimiz yeni bir şeyler öğrendik, yeni bisiklet sevdalıları ve hatta onların çocuklarıyla tanıştık, konuştuk, oynadık, tanıdıklarımızla aramızı ısıttık, bolca güldük, biraz da hareket ettikten sonra öğleden sonra saat 16:00 sularında grup olarak Kadıköy’e başlangıç noktamıza dönerek gideceğimiz yönlere dağıldık.

Rotamız (tek gidiş): https://www.strava.com/routes/4739852

Ekran Alıntısı.PNG

Yazan: Şaman Bayyurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.