Feminist Bisiklet Pedal Çevirerek Patriyarkaya ‘#Hayır’ Dedi

“Patriyarka’nın katmerlenmesine #hayır” diyerek Kadıköy’de bir araya gelen Feminist Bisiklet Grubu, “Hayır”a pedal çevirdi.

Feminist Bisiklet Grubu, 16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesinde “Patriyarka’nın katmerlenmesine ‘hayır’” diyerek pedal çevirdi. Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda bir araya gelen kadınlar burada bir süre şarkılar söyleyip, “Hayır, hayır demektir”, “Erkek şiddetine hayır” “Savaşa hayır” sloganları attı.

Geplaatst door Samet Aksuoğlu op Zondag 26 maart 2017

 

Tekçi yönetim anlayışına ‘Hayır’

Eyleme katılan kadınlardan Umut Erdem, tekçi zihniyete karşı olduğunu belirterek şunları söyledi: “’Hayır’ diyorum. Çünkü, tekçi bir yönetim anlayışının doğuracağı sonuçları biliyorum. Özellikle kadınlar açısından çok daha tehlikeli sonuçlar doğuracak. Okullarda, yurtlarda, evde, sokakta kadına yönelik şiddet artacak. Cinsiyet eşitsizliği had safhaya varacak.  Bütün bunlardan sebep bir kadın olarak ‘hayır’ diyorum.”

Kadınlar için ‘Hayır’ her zaman politik ifadedir

Eyleme katılan bir diğer isim Selin Top ise referandumda niçin hayır diyeceğini şu sözlerle anlattı: “Kadınlar için ‘hayır’ her zaman çok politik bir ifadedir. ‘Hayır, hayırdır demektir’ diyebilmek için bile mücadele verdik. Yaşanan kadın cinayetlerine, iş cinayetlerine, eşit işe eşitsiz ücrete, uzun mesai saatlerine, yaşanan en ufak bir ekonomik krizde iş yerlerinden ilk kadınların işten çıkarılmasına, kadını hiçe sayan politikalara, bütün bunların hepsine hayır diyoruz. Bugünde irademizi tek bir adama vermeyeceğimizi söylemek için bir kez daha ‘hayır’ diyoruz.”

Gazetecilerin cezaevine atılmasına ‘Hayır’

Türkiye’de yaşamanın her zaman zor olduğunu fakat son yıllarda çok daha zorlaştığını belirten Olcay Boynudelik de konuşmasına şöyle devam etti; “‘Evet’ bu topraklarda yaşamayı çok daha zor hale getirecek. Bu nedenle herkesin hayır demesi gerekiyor. Bu coğrafyada özgürlükler hiç bu kadar kısıtlanmamıştı. Üniversitede çalışıyorum ve dolabıma ‘hayır’ stickerı yapıştırırken bile kaygı duyabiliyorum ya da öğrencilerime ‘hayır’ oyu kullanacağımı söylerken yine kaygılanıyorum. Bütün bunlar ‘hayır’ demem için birer faktör. Fakat hayır’ımın en büyük nedeni cumhurbaşkanını eleştirdiği için gazetecilerin cezaevine atılmasıdır. Bu nedenle ‘hayır’ bu nedenle ‘Jin, jiyan, azadî’ diyorum.”

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun da katıldığı etkinlikte kadınlar daha sonra bisikletlerine mor kurdeleler bağlayarak, sloganlar eşliğinde pedal çevirdiler. Yoğurtçu Parkında başlayan bisiklet turu Caddebostan’da sona erdi.

gazetesujin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.