Kamyonlar Berlin’de de Can Alıyor!

İstanbul ve Adana‘dan gelen ve bisikletlilerin ölümü ile sonuçlanan hafriyat kamyonu cinayetleri, Türkiye’ye özel bir durum değil. Almanya’daki bisikletliler de benzer şekilde kamyon altında kalarak can veriyor.

ADFC Berlin topluluğunun belirttiği üzere, her yıl ortalama 28 bisikletli kamyonlar tarafından öldürülüyor, 160 bisikletli ise ağır yaralanıyor. 2016’da sadece Berlin’de altı bisikletli öldü, 2017’de ise sayı şimdilik üç.

Bu durumu protesto etmek için ADFC Berlin 8 Kasım 2017 günü toplandı:

Bugün güçlü bir eylem yapılıyor: Yaklaşık 500 kişi kazalara karşı ve kamyonların daha güvenilir olması için eylem yapıyor. Her yıl bisiklet sürücüleri kavşaklarda dönüş yapan kamyonların sebep olduğu kazalarda ölüyor veya ağır yaralanıyor. En son olan kazada ADFC’nin (Allgemeiner Deutscher Fahrrad Club-Almanya Bisiklet Kulübü) tur lideri ağır yaralandı; şimdi yoğun bakımda yatıyor. Hayatı bir daha eskisi gibi olmayacak. Elektronik dönüş asistanları kazaları önleyebilir. Bu asistanlar yasal olarak zorunlu olmadığı için neredeyse hiç kullanılmıyor. Bu bizi öfkelendiriyor zira bir sonraki kaza kurbanı herhangi birimiz olabiliriz. Biz başka ölümler olana kadar beklemek istemiyoruz. Biz ŞİMDİ trafik güvenliği istiyoruz. Bugün hep beraber öfkemizi güçlü bir şekilde sokaklara taşıdık. Bugün burada birçok kişiydik ve bu bize güç veriyor. Desteğiniz ve dayanışmanız icin teşekkür ederiz. *

ADFC Berlin, 8 Kasım 2017

Ayrıca Volksentscheid Fahrrad, 9 Kasım 2017 gecesi, kazanın olduğu yere hayalet bisiklet bıraktı.

* Çeviri: Berna Dirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.